Uranium uit zeewater
Zie het KernVisie nieuwsbericht met de titel ”Er is genoeg uranium uit erts voor de komende vijftig jaar en uit zeewater voor millennia“ van 28 april 2025 en de column van Lars Roobol met de titel: “China zet in op uranium uit zee” in het KernVisie Magazine van april 2025 door op de titel te klikken.
Er zit een enorme hoeveelheid uranium opgelost in de alle oceanen en wereldzeeën. Dat is meer dan 4 miljard ton. Het zou voldoende zijn om de wereldenergievoorziening gedurende duizenden jaren te waarborgen. De uraniumconcentratie is heel laag, namelijk 3,3 milligram per kubieke meter. De extractie is dan ook een uitdaging. In de jaren tachtig van de vorige eeuw bouwde Japan een proeffabriek in de plaats Nio. De installatie had een capaciteit van tien kilogram per jaar. Ze produceerde een hoeveelheid van 15 kilogram, waarna ze is stilgelegd. Met de opgedane kennis schatten de Japanners, dat een grote fabriek met een capaciteit tussen 100 en 1000 ton per jaar voor een prijs van tussen $ 700 en $ 850/kgU zou kunnen leveren.
China heeft grote uitbreidingsplannen op het gebied van de kernenergie. Het verkeerde in de veronderstelling, dat het nauwelijks eigen uraniumvoorkomens bezit. In 2024 produceerde het land zelf 1700 ton uranium en importeerden het 13 duizend ton. Volgens het “Red Book” besloten de Chinezen daarom in 2019 om een nationaal onderzoekprogramma op te tuigen om op commerciële schaal uranium uit zeewater te winnen. Een bekend probleem is, dat de extractie van uranium samen gaat met die van vanadium, dat chemisch erg lijkt op uranium. De Chinezen losten dat probleem op door een stof te ontwikkelen, dat een hoge selectiviteit heeft voor uranium, maar een veertig maal lagere dan normaal voor vanadium. Ze bouwden een speciaal filtersysteem met buizen van een meter lang. In elke buis zitten opgevouwen membranen met een oppervlakte van ongeveer een halve hectare. De membranen bevatten de adsorberende stof. Het systeem is op een platform in de golf van Bohai getest en produceerde inmiddels de eerste kilogram uranium. De volgende fase is om in 2035 een demonstratiefabriek gereed te hebben, die een ton uranium zal winnen. De grootschalige continue productie moet voor 2050 plaatsvinden. De Chinezen verwachten in de toekomst voor $ 150/kgU te kunnen produceren.