{settings.product}

Mogelijk komt er een kleine modulaire reactor in Dodewaard

mei 2026 -

De provincie Gelderland en de gemeente Neder–Betuwe, waar Dodewaard onder valt,  onderzoeken gezamenlijk de mogelijkheid om een kleine modulaire reactor (SMR) te realiseren op het terrein van de voormalige kerncentrale Dodewaard.
Het onderzoek verloopt in fasen. De eerste betreft de vraag of een SMR op de beoogde locatie  een vergunning zou kunnen krijgen. Daarbij gaat het om wet- en regelgeving, ruimtelijke inpassing en veiligheid. Als een SMR technisch niet haalbaar zou zijn, dan stopt het onderzoek. Bij een positieve uitkomst komt de vraag aan de orde wat de komst van een SMR voor de gemeente betekent. Dit betreft de gevolgen voor de ruimte, omgeving, maatschappij en economie. Ook het beheer en toezicht komen aan de orde. Het onderzoek gaat zowel in op de kansen, als de zorgen, de mogelijke risico’s en de te stellen voorwaarden. Voorts is er ruim aandacht voor de participatie van inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties. De verwachting is, dat het onderzoek eind 2026 gereed is. Een voordeel van het hergebruik van de oude vestigingsplaats van Dodewaard is, dat er nog bruikbare infrastructuur aanwezig is, zoals de koelwater in– en uitlaat en de koppeling met het elektriciteitsnet.

Het onderzoek leidt niet tot een besluit over een eventueel te bouwen SMR. De  resultaten helpen wel om een goede afweging te maken, als er een concreet voorstel komt van een initiatiefnemer.

De gemeente stelde aan het begin van het jaar 2026 haar eigen Energievisie vast. Daarin staat, dat ze wil inzetten op de bouw van een kleine kernreactor (SMR). De gemeente wil daarmee toewerken naar een meer duurzame energievoorziening in 2050. Deze ambitie past goed bij het plan van de provincie om SMR’s te realiseren in Gelderland. De gemeente en de provincie willen op een schone en efficiënte manier inspelen op de groeiende vraag naar energie en ook meer grip krijgen op onze energievoorziening. De studie past dan ook binnen het kader van het actieplan van de provincie, dat ten doel heeft om de komst van SMR’s in Gelderland te stimuleren. De provincie biedt daarbij aan de Gelderse gemeenten de mogelijkheid om gezamenlijk na te gaan  op welke plaatsen in Gelderland een SMR zou passen en wat de voorwaarden zouden moeten zijn.

De kleine kokendwaterreactor Dodewaard was van 1969 tot 1997 in bedrijf. Zijn vermogen was 58 MWe. Het was een proefreactor, die ten doel had om ervaring op te doen met de productie van kernenergie. Opmerkelijk was zijn jaarlijks hoge beschikbaarheid. De aandelen van de kerncentrale waren destijds in handen van de Samenwerkende Elektriciteit Productiebedrijven (SEP). Een paar jaar na de sluiting is het plan opgevat om de centrale gedurende een periode van 40 jaar, dat wil zeggen tot 2045, te laten afkoelen. Er is door de toenmalige eigenaar gespaard om de ontmanteling te bekostigen. Er blijkt daarvoor echter niet genoeg te zijn gereserveerd. De aandelen zijn in december 2024 overgegaan naar de Staat de Nederlanden en zijn vervolgens overgedragen aan COVRA. Het vermogensbeheer van de reservering voor de amovering doet COVRA. De uiteindelijke ontmanteling zal tien jaar in beslag nemen, zodat er uiteindelijk in 2055 een groene weide over blijft.

Meer informatie:
https://www.gelderland.nl/nieuws/onderzoek-naar-kansen-voor-een-kleine-kerncentrale-in-dodewaard-gestart

Terug naar het nieuwsoverzicht